RUSSIAN EARL GREY musta tee (Kiina)

5,50  sis. alv

Laadukas Earl Grey tee, joka on maustettu kylmäpuristetulla bergamotinöljyllä. Suosikkitee!

Ainekset: musta tee, sitruunaruoho, luontainen bergamotin aromi, ruiskaunokki.
Ingredienser: svart te, citrongräs, naturlig bergamottarom, blåklint.

1 tl/kuppi │100°C│2-3 min

5,50 eur/50 g, 10 eur/100 g

Osasto:

Kuvaus

Laadukas Earl Grey tee, joka on maustettu kylmäpuristetulla bergamotinöljyllä. Suosikkitee!

Ainekset: musta tee, sitruunaruoho, luontainen bergamotin aromi, ruiskaunokki.
Ingredienser: svart te, citrongräs, naturlig bergamottarom, blåklint.

1 tl/kuppi │100°C│2-3 min

5,50 eur/50 g, 10 eur/100 g

 

Earl Greyn tositarina

Tuttu tarina brittiläisen 1830-luvulla pääministerinä toimineen Charles Greyn (1764-1845) roolista kuuluisan Earl Grey ”luojana” seuraava: jaarli sai bergamotilla maustettua mustaa teetä resepteineen kiinalaisilta kiitoksena erään mandariinin (tai hänen poikansa) hengen pelastuksesta. Herra Grey tykästyi kovasti kyseiseen teehen, sillä se toimi erinomaisesti kovan veden kanssa, ja pyysi Twiningsia tekemään vastaavan sekoituksen.

Perinteikäs Earl Grey on alun perin Kiinasta Eurooppaan tuotu musta tee, joka on nimetty Britannian pääministerin, Jaarli Charles Greyn mukaan. Tarinan mukaan tämä ikoninen tee saapui Englantiin hänen seikkailuntäyteiseltä matkaltaan itämailta – ja valloitti heti aateliston sydämet.” /Nordqvist

Tosiasiassa jaarli Grey ei ollut koskaan matkustanut Kiinaan eikä näin ollen pelastanut kenenkään henkeä. Todisteita siitä, että juuri Twinings teki ensimmäisen Earl Grey sekoituksen, ei ole. Myös Jacksons of Piccadilly väittää olevansa ensimmäinen kyseisen teelaadun luoja, vieläpä ennen herra Greytä, sillä resepti olikin peräisin Itä-Intian kauppakomppanialta.

Oxfordin englannin kielen sanakirjan mukaan varhaisin tähän mennessä löydetty dokumentoitu todiste on vuoden 1884 mainos, jossa mainitaan ”Earl Grey’s Mixture”, jota möi Charlton and Co. Tutkija Stephen Goransonin mukaan päivämäärä viittaa siihen, että Henry, 3. Earl Grey (1802–1894), joka toimi Victorian osavaltion sota- ja siirtomaaministerinä 1840–50-luvuilla, on saattanut olla teen yhteydessä käytetty Earl Grey eikä hänen kuuluisampi edeltäjänsä.

Pieni huomio, Kiinassa ei siihen aikaan todennäköisesti tunnettu bergamottia eikä käytetty teen maustamiseen. Bergamotti (Citrus bergamia) on sitruspuu, jota viljellään pääasiassa Etelä-Italiassa Kalabrian alueella ja vähäisesti Pohjois-Afrikassa.

Nykyään on olemassa kolme eri Grey-sekoitusta: klassinen Earl Grey maustetaan bergamotin öljyllä tai joskus nerolilla; Lady Grey versiossa on bergamotin lisäksi laventelia tai vaniljaa, Russian Earl Grey teessä on bergamotin lisäksi sitruunaruohoa. Pohjateenä on yleensä Ceylonin, Assamin tai Dajeelingin musta tee (tai niiden sekoitus), harvoin vihreä tee.

Earl Grey teen syntytarina on siis täysi mysteeri, mutta se ei vähennä sen arvoa tai suosiota. Lyhyen pääministerikautensa (1830-34) suurimpana saavutuksena jaarli Greylle voidaan lukea vuoden 1832 suuri parlamenttiuudistus ja orjuuden lopettaminen (ainakin virallisesti) koko brittiläisen imperiumin alueella vuonna 1833.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “RUSSIAN EARL GREY musta tee (Kiina)”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *